Strażacki narybek

Powiększ
Strażacki narybek
Przy OSP Dąbie została utworzona Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 18 członków. Są nimi miejscowe dzieci i młodzież w wieku od 8 lat do 16 lat.

Drużyna powstała przy wsparciu finansowym urzędu miejskiego. Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbiu złożyła wniosek do magistratu na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży „Młodzi strażacy w akcji”. Na ten cel otrzymała z magistratu 3 tys. zł.

Z funduszy tych dla młodych adeptów ruchu pożarniczego zakupiono koszulki. Strażacy przeprowadzili również warsztaty dla członków MDF. Dzieci otrzymały ogólną wiedzę z zakresu zasad przeciwpożarowych i działalności strażaków ochotników. Miały też możliwość zapoznania się i ćwiczenia na sztafetowym torze przeszkód. Najlepsi młodzi druhowie reprezentowali MDP OSP Dąbie na tegorocznych zawodach sportowo-pożarniczych w Dulczy Małej.

W ramach przedsięwzięcia 24 lipca zorganizowano także piknik integracyjny. Mieszkańcy Dąbia i pozostałych miejscowości gminy mieli okazję zobaczyć małych strażaków w akcji. Młodzi druhowie pokonywali sztafetowy tor przeszkód, rozmawiali ze swoimi rówieśnikami o pracy strażaka i o tym jak dbać o wspólne bezpieczeństwo. Podczas imprezy dzieci oprócz oglądania bojowego wozu strażackiego i rozmów ze strażakami, mogły skorzystać z przygotowanych dla nich zabaw oraz dmuchanych zjeżdżalni. Dla tych, którym zabrakło już siły podczas zabawy lub poczuli się głodni, starsi druhowie przygotowali grillowane kiełbaski, karkówkę, szynkę oraz napoje.

- Dzięki realizacji tego projektu dzieci i młodzież została zafascynowana pracą strażaka ochotnika, odkryła swoje pasje, a część z nich zdecydowała się wstąpić w szeregi MDP. Podjęte działania na pewno służą większej świadomości przeciwpożarowej i dbania o wspólne bezpieczeństwo – przekazują druhowie OSP Dąbie. - Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że spośród nich większość zasili szeregi dorosłej OSP a nawet może zostanie zawodowymi strażakami – dodają.

29 sierpnia 2022