Narodowe Czytanie w Radomyślu Wielkim

Powiększ
Narodowe Czytanie w Radomyślu Wielkim
W sobotę, 3 września, w Radomyślu Wielkim w ramach ogólnopolskiej akcji czytano Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

 

Do promocji naszej narodowej literatury i wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania po raz pierwszy dołączyło Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek. Wśród czytających nie zabrakło radomyskich nauczycieli, uczniów, ludzi kultury i samorządu. 
Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 r. w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–21 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów romantyzmu w Polsce, stając się dla owej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują wybitne możliwości pisarskie autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w tym roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda skierował tradycyjne przesłanie: - 200 lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent Duda.

7 września 2022