Sprawdziliśmy niepodległościową wiedzę

Powiększ
Sprawdziliśmy niepodległościową wiedzę
Święto Niepodległości w Gminie Radomyśl Wielki po raz piąty upamiętniono Radomyskim Testem Wiedzy Historycznej "Polska Niepodległa”.

 

Była to piąta edycja zmagań historycznych zorganizowanych przez Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Instytutu Pamięci Narodowej i rzeszowski oddział IPN.

- Test przeprowadziliśmy w formule otwartej. Stąd wśród uczestników mieliśmy miłośników historii w różnym wieku, z różnym wykształceniem i z różnych miejscowości. W ten sposób poprzez dobrą zabawę z historią upamiętniliśmy 104. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości – mówi organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

O czasach odrodzenia Ojczyzny

Kilkudziesięciu uczestników w wieku od 7 do 67 lat zmagało się z zagadnieniami z dziejów Polski z lat 1914-22, a więc z czasów odrodzenia naszej Ojczyzny. Pytania dotyczyły: Ojców Niepodległości, kształtowania się granic II RP, w tym plebiscytów, działań zbrojnych, postanowień wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu, najważniejszych polskich formacji wojskowych, postanowień konstytucji marcowej i legionistów związanych z Radomyślem Wielkim.

Laureaci

Zwycięzcą V Radomyskiego Testu Wiedzy Historycznej "Polska Niepodległa” został Wojciech Flis z Mielca, który zdobył 34 na 38 możliwych do zdobycia punktów. Drugie miejsce zajął Jerzy Flis z Mielca (32 pkt.), a trzecie Zdzisław Ryba z Radomyśla Wielkiego (29 pkt). Grono laureatów uzupełnili: 4. Kamil Dubiel z Radomyśla Wielkiego, 5. Dominik Ryba i Michał Tabor (obaj z Dulczy Wielkiej). Wyróżnienia zdobyły Agnieszka Mydlarz z Dulczy Małej i Renata Baran ze Zgórska. Do kilkunastu osób powędrowały również nagrody pocieszenia.

Podziękowania

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom. Podziękowania dla jury za sprawną ocenę testów oraz dla instytucji i firm za ufundowanie nagród, m.in. bonów wartościowych, gier, książek i różnych gadżetów – dodaje Krzysztof Babiarz. Fundatorami nagród byli: Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim, patroni honorowi - Instytut Pamięci Narodowej i rzeszowski oddział IPN, a także Wydawnictwo Biały Kruk i Dom Wydawniczy REBIS.

15 listopada 2022