Młodzież w kole łowieckim

Powiększ
Młodzież w kole łowieckim
30 listopada uczniowie Zespołu Szkół (kl. II i III T) wraz z opiekunami, Pauliną Czepiel i Agnieszką Dragan, gościli w Kole Łowieckim „Diana” w Wólce Książnickiej.

 

Spotkanie odbyło się dzięki wielkiej gościnności i uprzejmości gospodarza spotkania – Pana Macieja Rachwała – ratownika medycznego oraz myśliwego z Koła Łowieckiego "Diana Mielec". Zajęcia rozpoczęliśmy od zapalenia znicza w kapliczce św. Huberta, gdzie z ogromną uwagą wysłuchaliśmy historii życia patrona myśliwych i leśników opowiedzianej przez p. Macieja.

Następnie udaliśmy się do Domku Myśliwskiego, gdzie młodzież przy gorącej herbacie uczestniczyła w spotkaniu profilaktycznym z  przedstawicielką mieleckiej policji st. sierż. Eweliną Ziembą, która opowiedziała o zagrożeniach  i skutkach prawnych związanych ze stosowaniem narkotyków, dopalaczy, nierozsądnym korzystaniu z komputerów i telefonów komórkowych. Uświadomiła nas, jak nie paść ofiarą cyberprzemocy oraz przedstawiła zagrożenia w ruchu drogowym.

Kolejną częścią wizyty było zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wyposażeniem pojazdu straży pożarnej i pracą strażaków, o której opowiedzieli przedstawiciele mieleckiej straży pożarnej – PSP nr 1.

Swoją prelekcję na temat prowadzenia pasieki wygłosił kolejny gość, który został zaproszony na to spotkanie - Maciej Warcholak, z dobrze nam znanej i zaprzyjaźnionej pasieki Maciejka z Książnic. Przedstawił on historię życia pszczół, właściwości lecznicze miodu i produktów pszczelich, poczęstował nas własnym wyrobem - miodem z malinami.

To jednak nie wszystko. Mogliśmy również wysłuchać przedstawiciela nadleśnictwa Tuszyma p.Łukasza Szatana, który z dużą pasją i zaangażowaniem opowiedział naszej młodzieży o swojej pracy, promując przy tym proekologiczne postawy społeczne. Uświadomił nam, jak ważna jest ochrona przyrody. Zachęcił do zawodu leśnika.

Spotkanie w kole  zakończyło się szkoleniem z pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadził Maciej Rachwał, gospodarz spotkania – jest on ratownikiem medycznym i pracownikiem Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Z domku myśliwskiego nikt nie powinien wyjść głodny, w związku z tym spotkanie odbyło się przy ognisku i grillu z pieczoną kiełbaską przygotowaną przez Koło Łowieckie DIANA Mielec, a ufundowaną przez firmę Zając z Podleszan.

Dobra pogoda, ciekawy sposób przekazania wiedzy przez wszystkie służby, piękne okoliczności przyrody  na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy panu Maciejowi za duże zaangażowanie i poświęcony naszym uczniom czas.

Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim

7 grudnia 2022