Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Powiększ
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim już po raz dziesiąty oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych.

 

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym Żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Walczyli oni z bronią w ręku w latach 1944- 1963 z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim w dniu 1 marca po raz dziesiąty oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych. W uroczystości wzięli udział: zastępca burmistrza Jarosław Godek, dyrektor GZEAS dr Andrzej Przybyszewski, Krzysztof Babiarz, specjalista do spraw promocji Gminy i Katarzyna Kyc, edukatorka IPN.

Honorowy patronat nad Szkolnymi Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych opiął Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Uczniowie szkoły upamiętnili Żołnierzy Niezłomnych  poprzez udział w akademii, w konkursach, w warsztatach edukacyjnych oraz w Biegu Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bardzo interesującym wydarzeniem dla społeczności uczniowskiej była możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych, które prowadziła Katarzyna Kyc z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pani edukator w niezwykle interesujący sposób przedstawiła uczniom klas 0-III historię kaprala Wojtka, niedźwiedzia, który został żołnierzem. Uczniowie klas starszych mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Żołnierza, który został odznaczony Orderem Virtuti Militari podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Oficerze Armii Krajowej, prezesa poakowskiego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jak wielu innych bohaterów walk o wolność i niepodległość polski - ofiar komunistycznego aparatu represji- Łukasz Ciepliński spoczywa w nieznanym miejscu.

Ponadto dla uczniów zostały zorganizowane konkursy: historyczny, angielsko - historyczny oraz plastyczny.

Oto nagrodzeni:

III Szkolny Konkurs Angielsko - Historyczny ,,Płk Łukasz Ciepliński - the hero”

I miejsce - Wiktoria Grzech kl. VII a

II miejsce - Kacper Grzech kl. VII a

III miejsce - Patrycja Idzik kl. V b

V Szkolny Konkurs Historyczny ,,Pułkownik Łukasz Ciepliński  - bohater”

I miejsce - Faustyna Szęszoł kl. VI a

II miejsce - Kinga Żala  kl. VIa

III miejsce -Kamila Szkutnik kl. Vb

V Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Żołnierze Wyklęci - Pamiętamy”

I miejsce - Amadeusz Skiba kl. Va

II miejsce - Emilia Jołda kl. Va

III miejsce - Jakub Turczyn kl. IVa

V Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Niedźwiedź Wojtek - Żołnierz

dla klas 0-III

I miejsce - Liliana Augustyn kl. IIa

II miejsce - Lena Bielat kl. IIa

III miejsce - Emilia Pędrak kl. IIb

Na szkolnym korytarzu prezentowana jest wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963" oraz krzyżówki historyczne oraz angielsko - historyczne oraz prace plastyczne.

Jednym z punktów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w VI Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Po biegu uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci  Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

- Dziękujemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów politycznych PRL, Instytutowi Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Historii Polski za ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników szkolnych konkursów organizowanych w naszej szkole. Serdeczne podziękowania kierujemy również do dyrekcji Stanisława Tabora i Agnieszki Lazur, nauczycieli, uczniów oraz rodziców za wsparcie i aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

 

2 marca 2023