Radomyski Dzień Świętego Patryka

Powiększ
Radomyski Dzień Świętego Patryka
Obchodzony 17 marca Dzień Świętego Patryka to święto narodowe i religijne Irlandii. W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II obchodzone jest od dwóch lat.

 

Co roku inne są motywy przewodnie związane z irlandzką kulturą: były już kapelusze, lapbooki o św. Patryku i symbolach Irlandii. W tym roku skoncentrowaliśmy się na irlandzkiej koniczynie - shamrock. Zielona koniczyna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrybutów św. Patryka. Dlaczego? Legenda głosi, iż nawracając Celtów na chrześcijaństwo Patryk sięgnął po trójlistną koniczynę, żeby wytłumaczyć działanie Trójcy Świętej.

Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o narodowym święcie Irlandczyków na  lekcjach języka angielskiego. Poznali słownictwo związane z Irlandią i jej symbolami, legendę o św. Patryku. Niemniej to legenda o garnku złota na końcu tęczy, którego strzeże Leprechaun najbardziej zainteresowała naszych uczniów. Miłą niespodzianką była wizyta skrzata Leprechauna w naszej szkole, który tym razem  podzielił się złotymi monetami z uczniami. Pochował również czterolistne koniczynki na terenie szkoły, a uczniowie, którzy je  znaleźli, otrzymali nagrody.

Nieodłącznym elementem świętowania jest wszechobecny kolor zielony, nawiązujący do krajobrazu wyspy. Nasza szkoła pełna była ubranych na zielono uczniów, którzy chętnie włączyli się do zabawy oraz wzięli udział w konkursach. Starsi uczniowie napisali maile na temat Irlandii, a młodsi wzięli udział w konkursie językowo - plastycznym „My shamrock is amazing”. Prace naszych uczniów są niezwykle piękne i pomysłowe co stanowiło nie lada dylemat dla jury, a które możemy podziwiać na wystawie.

Oto laureaci:

I miejsce - Krzysztof Litwin, Tycjan Mądziel, Wiktoria Waryas

II miejsce - Oskar Leśniowski, Julia Pytka, Martyna Marek

III miejsce - Mikołaj Kuczek, Zosia Rolle, Amelia Gluza

Wyróżnienia: Liliana Augustyn, Emilia Pędrak, Amelia Szydło, Milena Marczyk, Nikole Świątek

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe upominki.

Barbara Żala, Małgorzata Chmura

20 marca 2023