Konne pokazy

Powiększ
Konne pokazy
Pokaz kawaleryjski, kadryl, konkursy powożenia zaprzęgami, konkurs zaprzęgów tradycyjnych, czempionat hodowlany klaczy rasy zimnokrwistej to główne atrakcje Parady Konnej pod hasłem Razem Bezpiecznie, która w niedzielę (21 maja) już po raz 14. odbyła się w Żarówce.


Imprezę rozpoczął tradycyjny przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, który poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych, a w jego trakcie w strojach szlacheckich zaprezentowali się także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piast. 

Prezentacje i konkursy

Tradycyjnie już Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników i poprowadził całą imprezę. W jego organizację włączają się licznie mieszkańcy na czele z sołtysem, KGW, OSP czy kapela Żarowianie, która koncertowała podczas przejazdu zaprzęgów, jak i później podczas Parady.

Licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy przygotowane przez kawalerzystów, jak i młode amazonki ze Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie. Jak zwykle odbyły się sportowe konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i jednokonnymi oraz konkurs zaprzęgów tradycyjnych. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. W sumie publiczność zobaczyła rekordowe 30 zaprzęgów. Wyniki – kliknij tutaj.

W niedzielne popołudnie licznie zgromadzona publiczność w Żarówce mogła także podziwiać klacze rasy zimnokrwistej w rejonowym czempionacie hodowlanym. 

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Wydarzenie stało sie okazją do wygłoszenia także prelekcji dotyczących przeciwdziałania przemocy. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.

Bez nich ani rusz

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz miejscowa OSP. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Radio Leliwa - posłuchaj, hej.mielec.pl - fotoreportaż, W Cieniu Jupiterów -  zobacz video, Korso - fotoreportaż, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne i promocja.mielec.pl - fotoreportaż.

Impreza z takim rozmachem nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. A byli nimi: Masarnia Zbigniew Giża Sp.J., Kazimiera Stopa Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa, MARTIKA - Ubój i Przetwórstwo Mięsne Alina i Feliks Jaje, Firma Company Solo Maciej Kizior, Bank Spółdzielczy w Radomyślu Wielkim, Betoniarnia Firma DUBIEL Sp. z.o.o, FROST Usługi Ogrodnicze Tomasz Mróz, Geyer&Hosaja, Stadnina koni Andrzej Pelc, Firma Transportowo Handlowa Transmat Stefan Niedbalec, DREWMIX Adam Kurek, Kazimierz Mrozowski Zakład Przetwórstwa Mięsnego, AKPOL Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Andrzej Krzystyniak, Grzegorz Wróbel - ubezpieczenia, Hurtownia Czardasz, SMART - KOP Marcin Smagacz, Firma Ogrodnicza Krzewy Ozdobne i Choinki Świąteczne Władysław Tabor, Mariusz Gurda, Firma krawiecka FPHU BEATA Beata Żytniak, Tradycyjne Wyroby Wędliniarskie Sebastian Pryga, Piekarnia Warjas.

FOTOREPORTAŻ - kliknij tutaj.

22 maja 2023