Dwa tysiące za ... „biedę”

Powiększ
Dwa tysiące za ... „biedę”
Koło Gospodyń Wiejskich z Żarówki wygrało kulinarną „Bitwę Regionów" w powiecie mieleckim.

 

Konkurs odbył się 18 czerwca podczas „Pikniku z Produktem Polskim” na terenach rekreacyjnych przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. W tegorocznej edycji udział wzięło 16 kół gospodyń z powiatu mieleckiego.

Najciekawszą i najsmaczniejszą potrawę zaprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żarówce. Na tegoroczną edycję wydarzenia przygotowały one ... „biedę”. - Była to tradycyjna potrawa w naszej miejscowości. Składała się na nią kapusta obwarzana, ziemniaki i grzyby suszone. Nasze ziemie nie są urodzajne, ale to co udało się pozyskiwać z płodów ziemi i pobliskich lasów, było wykorzystywane do przygotowania potraw – mówiła Beata Mrozowska z KGW  Żarówka. - Sekretem potrawy jest jej smak. Nie było tu bardzo z czego gotować, więc kobiety doprawiały potrawę różnymi ziołami, żeby to co przygotują smakowało, aby było dobre – dodawała Beata Żytniak.

W nagrodę za wygraną na konto KGW powędrowało 2 tys. zł. Zwyciężczynie będą też reprezentować powiat mielecki w konkursie podczas etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Boguchwale.

Głównym celem „Bitwy Regionów” jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem wydarzenia jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

21 czerwca 2023