Polegli na polu chwały

Powiększ
Polegli na polu chwały
84 lata temu, 8 września 1939 roku, doszło do kilkugodzinnych walk w Radomyślu Wielkim, a także w innych miejscowościach na terenie naszej gminy.

W tydzień po rozpoczęciu II wojny światowej, działania zbrojne dotarły do Radomyśla Wielkiego i okolicznych miejscowości. Przez nasze miasteczko wędrowała zmotoryzowana brygada pułkownika Władysława Maczka, żołnierze 49. Huculskiego Pułku Strzelców ze składu 11. Karpackiej Dywizji Piechoty dowodzonej przez pułkownika Bronisława Prugar-Ketlinga i inne oddziały Grupy Operacyjnej „Boruta”, dowodzonej przez gen. Mieczysława Borutę–Spiechowicza, zmierzając do kolejnych miejsc obrony.

Na terenie naszej gminy kilkunastu polskich żołnierzy poniosło śmierć w walkach z Niemcami. W Radomyślu Wielkim polegli szeregowi Stanisław Mirocha (spoczywa na cmentarzu parafialnym) Jan Lalik, Józef Marszal,  Jan Piecha, Antoni Piotrowski i Stefan Szumilas z 49. Huculskiego Pułku Strzelców oraz Franciszek Molenda z 202. pułku piechoty i Józef Perłowski – z 17. pp, a także trzech bezimiennych żołnierzy (spoczywają na cmentarzu wojennym).
W Zgórsku zostało zabitych ośmiu polskich żołnierzy. Byli to: kapitan Jan Lewicki, Jan Krasicki, ppor. Serwacy Wróbel z Kołomyji, Piotr Kołek z Jasła, Wojciech Orzeł, Jan Babula, i dwóch żołnierzy nieznanych. Spoczywają oni na tamtejszym cmentarzu parafialnym.
Cześć ich pamięci. 

Więcej informacji o działaniach wojennych września 1939: kliknij tutaj.

8 września 2023