Wiwat Trzeci Maj

Powiększ
Wiwat Trzeci Maj
3 maja w Radomyślu Wielkim odbyły się gminne obchody 233. rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, drugiej na świecie po amerykańskiej i pierwszej w Europie.

 

Wprowadzała ona nowy porządek prawno-społeczny w Rzeczpospolitej. Choć obowiązywała krótko, to na trwałe wpisała się do polskiej tradycji narodowej. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Był to akt prawny, który na lata wyznaczał normy prawne i kładł podwaliny pod ustrój państwa demokratycznego.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym w Radomyślu Wielkim z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji samorządowych, strażackich, szkolnych, związkowych i Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej Piast.  Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek. Tam delegacje złożyły kwiaty przy Figurze Matki Boskiej, która 3 maja jest czczona jako Królowa Polski. Wspólnie wiązanki złożyli ustępujący burmistrz Józef Rybiński i burmistrz - elekt Agnieszka Machnik.

Z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim i Szkoły Muzycznej.

Fotorelacja: tutaj i tutaj.

 

8 maja 2024