Do muzeum nocą

Powiększ
Do muzeum nocą
Europejska Noc Muzeów jest wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego muzea w całej Europy właśnie nocą otwierają się dla zwiedzających. 46 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. św. JPII w Radomyślu Wlk. spędzili tę noc zwiedzając Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

 

Młodzież wspólnie z opiekunami zaangażowała się w to wydarzenie zakładając stroje żołnierskie i biało - czerwone opaski na przedramiona. Wizyta w muzeum była doskonałym uzupełnieniem działań, w jakie uczniowie z SP z Radomyśla Wielkiego angażują się każdego roku czyli BohaterOn i Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie zwiedzili zarówno ekspozycje stałe jak i  wystawy czasowe. Ponadto wzięli udział w warsztatach  pt. „Jak rysuje się komiks”, uczestniczyli w partyzanckim śpiewaniu z solistami z Filharmonii Krakowskiej oraz obejrzeli występ ,,Tamte lata, tamte dni” Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Spotkali się  również z grupami rekonstrukcyjnymi,  gdzie obejrzeli stoisko żołnierzy Wojska Polskiego oraz uczestniczyli w warsztatach szyfrowania.

Dowiedzieli się wielu ciekawostek o działalności konspiracyjnej żołnierzy AK, a także mieli okazję zobaczyć mnóstwo pamiątek z tamtego okresu. Jednak najbardziej zaciekawiła ich historia braci Krajewskich, która była opowiedziana przez ich stryjecznego prawnuka. Autorzy wystawy porównują historię braci Krajewskich do opowieści braci Niland, na podstawie której powstał film ,,Szeregowiec Ryan”.   Wystawa przedstawiała losy czterech braci walczących w czasie II wojnie światowej, podczas której trzech z nich zginęło, a czwarty - 17- letni chłopiec zaangażował się w działalność konspiracyjną i walczył w szeregach Armii Krajowej. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa "Nila” to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić – przekazuje Barbara Żala ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim.

20 maja 2024