Pamięci obrońców Ojczyzny

Powiększ
Pamięci obrońców Ojczyzny
W niedzielę oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy 85 lat temu zginęli broniąc Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą.

 

W tydzień po rozpoczęciu II wojny światowej, działania zbrojne dotarły do Radomyśla Wielkiego i okolicznych miejscowości. Przez nasze miasteczko wędrowała zmotoryzowana brygada pułkownika Władysława Maczka, żołnierze 49. Huculskiego Pułku Strzelców ze składu 11. Karpackiej Dywizji Piechoty dowodzonej przez pułkownika Bronisława Prugar-Ketlinga i inne oddziały Grupy Operacyjnej „Boruta”, dowodzonej przez gen. Mieczysława Borutę–Spiechowicza, zmierzając do kolejnych miejsc obrony.

8 września 1939 roku, doszło do kilkugodzinnych walk w Radomyślu Wielkim, a także w innych miejscowościach na terenie naszej gminy. Na terenie naszej gminy kilkunastu polskich żołnierzy poniosło śmierć w walkach z Niemcami. W Radomyślu Wielkim polegli szeregowi Stanisław Mirocha (spoczywa na cmentarzu parafialnym) Jan Lalik, Józef Marszal, Jan Piecha, Antoni Piotrowski i Stefan Szumilas z 49. Huculskiego Pułku Strzelców oraz Franciszek Molenda z 202. pułku piechoty i Józef Perłowski – z 17. pp, a także trzech bezimiennych żołnierzy (spoczywają na cmentarzu wojennym).

W Zgórsku zostało zabitych ośmiu polskich żołnierzy. Byli to: kapitan Jan Lewicki, Jan Krasicki, ppor. Serwacy Wróbel z Kołomyji, Piotr Kołek z Jasła, Wojciech Orzeł, Jan Babula, i dwóch żołnierzy nieznanych. Spoczywają oni na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Więcej o wydarzeniach sprzed 85 lat można przeczytać TUTAJ.

W niedzielę, 8 września, w Radomyślu odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą walk na terenie Gminy Radomyśl Wielki. Rozpoczęły się sumą koncelebrowaną sumą, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr hab. Kazimierz Talarek. W wydarzeniu udział wzięli burmistrz Agnieszka Machnik z zastępcą Zdzisławem Lasotą, radni gminni, posłowie Fryderyk Kapinos i Krystyna Skowrońska, radni powiatowi Maria Należna i Józef Rybiński, delegacja 18.Pułku Artylerii z Nowej Dęby, delegacje OSP i szkół ze sztandarami. Po mszy przy dźwiękach muzyki Orkiestry Dętej z Dębicy nastąpił przemarsz na cmentarz wojenny. Rys historyczny wydarzeń sprzed 85 lat przedstawiła Ewelina Maroń, przewodnicząca Rady Miejskiej. Po wystąpieniach posłów i burmistrz Agnieszki Machnik, która podziękowała za kultywowanie pamięci o obrońcach Ojczyzny, delegacje złożyły kwiaty przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych w Radomyślu Wielkim.

Fotorelacja - kliknij tutaj.

9 września 2024