Pamiętamy o Wyklętych

Powiększ
Pamiętamy o Wyklętych
W poniedziałek ulicami naszego miasteczka przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla upamiętnienia Niezłomnych władze gminy i dyrekcja radomyskiej podstawówki złożyły przy pomniku z Orłem Wolności wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym Żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy walczyli z bronią w ręku w latach 1944-1963 z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim  3 marca po raz dwunasty oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych. W uroczystej akademii wzięli udział: burmistrz Agnieszka Machnik, zastępca burmistrza Zdzisław Lasota, Sekretarz Gminy Maria Należny, Dyrektor SCKiB Mateusz Pieniądz oraz starszy specjalista z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Pani Katarzyna Kyc.
Honorowy patronat nad Szkolnymi Obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych objęli: Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Burmistrz Radomyśla Wielkiego, SCKiB. Uczniowie naszej szkoły upamiętnili Żołnierzy Niezłomnych poprzez udział w akademii, w konkursach, w warsztatach edukacyjnych, w spotkaniu ze Zmotoryzowaną Grupą Rekonstrukcji Historycznej i Żywej Lekcji Historii, zwiedzaniu wystawy pt.,,Polskie Państwo Podziemne” oraz w VIII szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Bardzo interesującym wydarzeniem dla społeczności uczniowskiej była możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych, które przeprowadzili starsi specjaliści Pani  Katarzyna Kyc i Maciej Rędziniak z Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Nasi uczniowie poznali niezwykłą historię kaprala Wojtka, niedźwiedzia, który został żołnierzem i przeszedł cały szlak bojowy z Iranu przez Syrię, Palestynę, Egipt i Włochy. Uczniowie klas IV, V i VI  uczestniczyli w warsztatach o maszynie szyfrującej Enigmie, poznali sylwetki słynnych matematyków „pogromców Enigmy” oraz dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z pracą polskich kryptologów. Przede wszystkim tego, że to dzięki dokonaniom polskich naukowców II wojna światowa trwała dwa lata krócej. Uczniowie klas VII i VIII podczas warsztatów dowiedzieli się wielu interesujących faktów o Żołnierzach Niezłomnych, o sytuacji politycznej w Polsce Ludowej oraz o ich walce z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru. Niezwykle ciekawym punktem naszych szkolnych obchodów było uczestnictwo w "Żywe Lekcji Historii”  ze Zmotoryzowaną Grupą Rekonstrukcji Historycznej.  Uczniowie dowiedzieli się wiele interesujących faktów o eksponatach i militariach z okresu II wojny światowej oraz o uzbrojeniu i umundurowaniu Żołnierzy Wyklętych. Mogliśmy również zwiedzić wystawę pt.  "Polskie Państwo Podziemne”, która przedstawia  wyjątkowe  zjawisko  w okupowanej w latach II wojny światowej Europie - o Polskim Państwie Podziemnym.  Wystawa opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom.
Jak co roku, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczniowie naszej szkoły zgłębiali historię Żołnierzy Niezłomnych. W tym roku szczególną uwagę poświęcili żołnierzom 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej: majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi, pseudonim „Łupaszka”, oraz sanitariuszce Danucie Siedzikównie, pseudonim „Inka”. Aby bliżej poznać ich życiorysy i działania, uczniowie wzięli udział w konkursach: historycznym, plastycznym oraz angielsko - historycznym. Każdy z tych konkursów był okazją do głębszego zrozumienia walki i poświęcenia Żołnierzy Niezłomnych oraz ich ogromnego wpływu na historię Polski. Klasy młodsze miały okazję poznać prawdziwą historię misia Wojtka – bohatera, który walczył u boku żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w czasie II wojny światowej, a także wzięły udział w konkursie plastycznym, poświęconym tej niezwykłej postaci.
Oto nagrodzeni:
W konkursie historycznym dla uczniów klas IV -VIII 
1 miejsce - Faustyna Kieraś 
2 miejce - Ignacy Stalmach 
3 miejsce - Lena Baran
W konkursie angielsko – historycznym dla uczniów klas IV - VIII
1 miejsce - Liliana Kolak
2 miejsce - Hanna Babiarz
3 miejsce - Milena Szydło
W konkursie plastycznym dla uczniów klas IV -VIII
1 miejce - Milena Szydło
2 miejce - Amelia Ziemlańska
3 miejce - Emilia Jołda i Milena Marczyk
W konkursie plastycznym dla klas 0-III  o Niedźwiadku Wojtku:
1 miejsce - Lena Węgrzyn i Liliana Gera
2 miejsce - Jakub Waryas i Lena Maj
3 miejsce - Amelia Pietras i Yaryna Yachymchyk
Wyróżnienie: Jagoda Zielińska, Emilia Szendoł, Blanka Mądziel, Mieszko Korabiowski, Katarzyna Babiarz
- Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i chęć poznania historii, która na zawsze pozostanie częścią naszej tożsamości narodowej. Nasza szkoła  już od 8 lat  uczestniczy w Ogólnopolskim Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku Żołnierzy Niezłomnych uczciliśmy udziałem w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy pomniku z Orłem Wolności na Rynku w Radomyślu Wielkim. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest  ważną częścią naszej edukacji, która pomaga nam nie tylko pamiętać, ale i zrozumieć, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy poświęcili swoje życie w imię wolnej Polski - przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

4 marca 2025