Takich zawodów jeszcze nie było

Powiększ
Takich zawodów jeszcze nie było
Nieodłącznym elementem Parady Konnej w Żarówce są konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi. W niedzielę po raz pierwszy w historii odbyły się zawody w trzech kategoriach.

Te widowiskowe pokazy umiejętności powożenie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i dostarczają wielu emocji tak widzom, jak i uczestnikom. W sumie wystąpiło 14 ekip z trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

- Od początku istnienia Parady Konnej w Żarówce gościły w programie konkursy powożenia. W tym roku oprócz zawodów amatorskich po raz pierwszy widzowie mogą obejrzeć konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych – mówił prowadzący zawody Marek Gibała z Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie.

Zwycięzcy z Kawęczyna…

W amatorskich zawodach powożenia zaprzęgami parokonnymi z dużymi końmi wystartowało pięć ekip. Wygrał Hubert Majkutewicz z Kawęczyna (pow. mielecki) z luzakiem Julią Majkutewicz. Zwycięzcy na pokonanie parkuru o długości 300 metrów z 9 przeszkodami potrzebowali 82;56 sek. i zrobili to bezbłędnie.  Szybciej (76,12 sek.) pojechał Piotr Dziekan z luzakiem Jarosławem Ziębą z Woli Mieleckiej, ale przytrafił im się jeden błąd i zostali sklasyfikowani na drugim miejscu. Na najniższym stopniu podium, z jednym błędem i dwoma punktami karnymi za przekroczony limit czasowy wynoszący 90 sek., stanęła ekipa: Robert Merchut i Adam Lechowicz (czas:95 sek.).

…Podborza…

Natomiast w amatorskich zawodach powożenia zaprzęgami parokonnymi, ale końmi małymi wygrała ekipa Waldemara Harli z Podborza (gm. Radomyśl Wielki) w składzie Daniel Harla - powożący i Dawid Skowron – luzak (czas: 1:24;60 m). Z lepszym czasem na mecie zameldowały się Małgorzata Stańko i Justyna Buksa (1:13;56), ale miały dwa błędy, które kosztowały je spadek na drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła Waldemarowi i Danielowi Harli (1:24;78, 2 błędy).

… i Bieździedzy

Po raz pierwszy w Żarówce odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym wystąpiło sześć ekip. W nim triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz (1:35;22).

Drugie miejsce zajęli Zbigniew Bała i Grzegorz Madura z Podlesia w powiecie dębickim (1:57;19). Obie ekipy pokonały parkur bezbłędnie. Na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali Grzegorz i Aneta Pałuccy z Jastewa w woj. małopolskim. Tuż za podium znalazł się radomyślanin Feliks Jaje z luzakiem Stanisławem Golcem.

Jubileusz

Nad przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska, w skład której weszli Monika Trzos - Baryła i Andrzej Goraus. Paradę, która odbyła się po raz dziesiąty, zorganizowały: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego, Rada Sołecka i OSP w Żarówce, OZHK, Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim.

Patroni

Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego Józefa Rybińskiego, który od stowarzyszenia odebrał specjalne podziękowanie. Patronat medialny sprawowały: TVP Rzeszów, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, Korso, Nowiny, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, Mieleckie Echa, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

29 maja 2018