Poznaliśmy kolejne czempionki

Powiększ
Poznaliśmy kolejne czempionki
Podczas 10. Parady Konnej w Żarówce widzowie mieli okazję podziwiać piękne konie rasy śląskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach.

Polskie konie zimnokrwiste mają średnią budowę w typie pospiesznoroboczym. Obecnie istniejąca rasa wyhodowana została w XIX wieku na bazie rodzimych małych koni roboczych, uszlachetnianych importowanymi końmi zimnokrwistymi, głównie z Belgii, Francji i Niemiec. Z kolei rasa śląska powstała na bazie koni z terenów Dolnego i Górnego Śląska.  Planowa hodowla tych koni rozpoczęła się w XIX wieku w stadach ogierów w Lubiążu i Koźlu. Miejscowe klacze, posiadające często orientalnych przodków, kojarzono z ogierami oldenburskimi i wschodniofryzyskimi, będącymi najmasywniejszymi niemieckimi końmi gorącokrwistymi. Rasa ta odnosi duże sukcesy jako konie zaprzęgowe w dyscyplinie powożenia.

Czempionaty dla klaczy z …

I właśnie konie tych ras mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski mieli okazję zobaczyć w niedzielę w Żarówce, a komisja w składzie: Andrzej Goraus i Jan Płocica dokonała wyboru czempionek . W dwóch konkursach wystartowało po sześć klaczy. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

… Woli Mieleckiej …

Czempionką w rasie śląskiej została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej, oprowadzona po wybiegu przez Pawła Dziekana. Wiceczempionką została Jagoda Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego w powiecie leżajskim. Trzecie miejsce zajęła Adel Kazimierza Ćwięki z Trzciany (pow. mielecki).

… i Czarnej

Natomiast w gronie klaczy rasy pkz tytuł czempionki przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta. Wiceczempionką została Ikebana Anny Świętoń z Paszczyny (pow. dębicki). Trzecie miejsce zajęła Graba Wiktora Świątka z m. Czekaj k. Jasła. Czwarta była Alora Stanisława Skrzyniarza z Dulczy Wielkiej.

Paradę zorganizowały: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego, Rada Sołecka i OSP w Żarówce, OZHK Rzeszów, Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński, zaś zaś patronat medialny: TVP Rzeszów, Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, Mieleckie Echa, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

1 czerwca 2018