Wyścigi zaprzęgów w Żarówce

Powiększ
Wyścigi zaprzęgów w Żarówce
Tradycyjnie głównym punktem Parady Konnej w Żarówce były sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i po raz pierwszy jednokonnymi.

 

W niedzielę do Żarówki zjechali powożący z trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. W sumie publiczność zobaczyła rekordową liczbę 23 zaprzęgów, które zaprezentowały się na nowym parkurze, przygotowanym za oddanym w tym roku do użytku nowym boiskiem piłkarskim.

W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Dawid Bujak z luzakiem Arkadiuszem Bujakiem z Żabna. Dystans 400 metrów z dziewięcioma przeszkodami pokonał w nieco ponad półtorej minuty (1:33:68). Drugie miejsce zajął Zbigniew Bała z luzakiem Józefem Bałą z Podlesia. Najniższy stopień podium przypadł Robertowi Merchutowi z Podlesia Dębowego (pow. tarnowski), któremu luzakował Adam Lechowicz.

W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Daniela Harli z Podborza (powożący Waldemar Harla, luzak Jan Krzysztofik). Drugie miejsce zajął zaprzęg Feliksa Jaje z Radomyśla Wielkiego w składzie z luzakiem Justyną Cichoń, a trzecie Andrzeja Barana z Piątkowca z luzakiem Kamilem Baranem.

Po raz drugi odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym ponownie triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz. Dystans 500 metrów pokonał on w czasie 1.25:67. Drugie miejsce zajął Zbigniew Bała z Podlesia z luzakiem Hubertem Majkutewiczem, a trzecie Jacek Pożdał z luzakiem Tomaszem Pożdałem z Podlesia (pow. dębicki).

Nowością był konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy aż dziewięć przejazdów. Wygrał Damian Szeleść z luzakiem Katarzyną Żmudą z Tarnowa, która była właścicielką zaprzęgu(czas przejazdu: 1.15:53). Drugie miejsce zajęli Grzegorz i Aneta Pałuccy z Jastewa (pow. brzeski, gm. Dębno). Trzecie miejsce padło łupem zaprzęgu Damiana Szeleścia z Sichowa Dużego (woj. świętokrzyskie, pow. staszowski), któremu luzakowała Katarzyna Żmuda. Czwarty był zaprzęg Adama Dobrzańskiego z Jadownik, a piąty Wojciecha Pożdała z Podlesia.

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, W Cieniu Jupiterów, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

12 września 2019