19-26 MAJ – TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI CZERNIAKA

Akademia Czerniaka prowadzi kampanię profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem ZNAMIĘ! ZNAM JE? , której celem jest upowszechnienie wiedzy o tym nowotworze.

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Może pojawić się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 80% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.

W programie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z gminy Radomyśl Wielki. Placówki otrzymały materiały edukacyjne, na podstawie których nauczyciele przeprowadzili zajęcia na temat profilaktyki czerniaka. Dzięki udziałowi w programie młodzież uzyskała cenną wiedzę.

Organizatorem akcji jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

W ramach kampanii „Tydzień świadomości czerniaka” poniżej zamieszczamy materiały dotyczące profilaktyki czerniaka, w których znajdują się informacje o tym, na co zwracać uwagę przy rozpoznawaniu nowotworu, jak go leczyć, a także kto jest najbardziej narażony na zachorowanie.

19 maja 2020