Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Przejdź do strony głównej
oficjalny portal internetowy
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Ochrona danych osobowych - RODO
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminny Portal Mapowy
Gminny kalendarz imprez
Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
To drzewa niezwykłe – symbole lokalnych społeczności, które opowiadają o naszej historii i kulturze. To także piękne przykłady działań różnych grup społecznych i pojedynczych osób na rzecz ochrony drzew. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od naszych głosów! Zapraszamy do głosowania na stronie www.drzeworoku.pl
Organizowany przez Klub Gaja od 11 lat konkurs Drzewo Roku ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Laureatem plebiscytu zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Będzie ono reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku.
„Finałowa szesnastka konkursu Drzewo Roku 2021 została wyłoniona przez jury konkursu spośród blisko 150 zgłoszeń, które napłynęły z całego kraju. To ulubione przez społeczności drzewa, otaczane przez nich szacunkiem, troską i opieką, bronione przed wycinką i te już uratowane. Drzewa, które mogą być dla nas prawdziwą lekcją ekologii i działań społecznych” – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.
Dęby w tym roku reprezentuje 6 pięknych okazów. 200-letni Dąb Fredry z Rzeszowa miał zostać wycięty w związku z przebudową ulic. Walka o jego ocalenie zintegrowała Rzeszowian wokół problemu wycinki drzew, a także znaczenia dużych, starych drzew w przestrzeni miejskiej. 400 letni Dąb Dunin w Przybudkach to jeden z Olbrzymów rosnących w Puszczy Białowieskiej i wizytówka miejscowości. Joshua Tree w Gliwicach stał się symbolem walki mieszkańców o dziką dolinkę, zwaną przez wszystkich „Wilczymi Dołami”, gdzie pod topór mapójść ponad pół tysiąca drzew, w których swoje domy znajduje 37 chronionych gatunków ptaków. Drzewo Podwórkowe w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) to jedyne drzewo rosnące na małym osiedlu, ulubione przez siedmioletnią Olę i inne dzieciaki z podwórka. Cudem ocalały Dąb w Lublinie rośnie na pasie zieleni ruchliwej ulicy. To idealny przykładem, że takie drzewa można z powodzeniem zachować przy budowach i remontach dróg, tym samym zwiększając wartość krajobrazową pasów drogowych. Ponad 600-letni Dąb Obrońca w Śladowie (woj. mazowieckie) otrzymał swoją nazwę po tym jak w czasie II Wojny Światowej ochronił posesję Państwa Tempczyków przed pożarem jaki wybuchł tu po zrzuceniu bomby przez Niemców.
Lipa Ocalona w Wiśniewie (woj. mazowieckie) to jedyna reprezentantka tego gatunku w tegorocznym konkursie. Została posadzona z wielkim entuzjazmem przez mieszkańców wsi 100 lat temu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wraz z innymi pięćdziesięcioma drzewami tworzyła piękną aleję. W ostatnich latach groziła jej już dwukrotnie wycinka. Jednak dzięki zdecydowanym działaniom mieszkańców lipa wciąż żyje i ma się świetnie!
W finale konkursu znalazła się także 150 letnia Topola w Słońsku (woj. lubuskie), będąca ostatnim wiekowym egzemplarzem tego gatunku w Ujściu Warty. Stanowi znakomity symbol historii tych ziem, kiedy to topole czarne wraz z wierzbami, olszami i jesionami tworzyły rozległe lasy łęgowe wzdłuż licznych koryt Warty. Kasztan jadalny w Reptach Śląskich, w dzielnicy Tarnowskich Gór (woj. śląskie) od prawie pięciu wieków jest wspaniałą ozdobą ogrodu plebani parafii pw. Św. Mikołaja, chlubą mieszkańców i najstarszym drzewem tego gatunku w Polsce oraz jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Kasztan ma oficjalny rodowód, dlatego po jego szczepki przyjeżdżają przyrodnicy z całej Polski. Magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim to 100 -letnia dzika czereśnia, która rośnie na rodzinnym szlaku chętnie odwiedzanym zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Wisły. To miejsce zachwyca wszystkich swą niezwykłą atmosferą. Wierzbowa brama Krakowa to 2 okazy wierzby białej, które rosną po dwóch stronach Mostu Grunwaldzkiego, stanowiąc prawdziwą ozdobą i ikoną krajobrazową Bulwarów Wiślanych. Mieszkańcy Krakowa marzą by te wierzby ocalić. Zachęcają także do otwartego dialogu o tym, jakie powinny być priorytety w zarządzaniu miejską zielenią.
W tym roku zagłosować będzie można także na dwa wiązy. Najstarsze drzewo w mieście to 350-letni wiąz polny w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i jeden z największych okazów tego gatunku w Polsce. Mówi się, że pod drzewem siedział sam Napoleon Bonaparte. Z kolei 120-letni wiąz szypułkowy to Strażnik Kopalni w Sosnowcu (woj. śląskie). Stanowi cenny element historyczny, nierozerwalnie związany z rozwojem miasta – począwszy od osadnictwa we wsi Sosnowice, rozwój górnictwa na Niwce, a kończąc na współczesnych przemianach miasta, będącego stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Ocalony przed wycinką może stanie się symbolem dobrych przemian, które zwiększą zainteresowanie ludzi otaczającą naturą.
Drzewa iglaste w tegorocznej edycji konkursu reprezentują trzy drzewa.Cypryśnik w Kórniku (woj. wielkopolskie) to najsłynniejszy okaz cypryśnika błotnego w naszym kraju, rosnący na terenie najstarszego w Polsce Arboretum w Kórniku. Jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary (woj. warmińsko-mazurskie) jest rzadkością, gdyż występuje poza granicami swojego naturalnego występowania. Została posadzona ponad 120 lat temu w ramach doświadczeń naukowych, których rezultaty możemy dzisiaj podziwiać w imponujących rozmiarach tego drzewa. Samotna Sosna w Słowińskim Parku Narodowym (woj. pomorskie) jest niezwykła i niepowtarzalna. Rośnie sama z dala od lasu i innych drzew tego gatunku. Wystawiona na nieustanne działanie wiatru, wykształciła niską i zwartą formę o charakterze drzewa sawannowego.
„Budujmy kapitał społeczny wokół drzew. To one dają nam życie i podnoszą jego wartość. To one stanowią część naszej opowieści, a często legendy miejsca. Zaczynamy to dostrzegać. Zróbmy jednak wszystko, aby nie stracić tych niepowtarzalnych przyjaciół, o których przypominamy sobie dopiero, widząc pień wyciętego drzewa. Chrońmy, kochajmy i głosujmy na nasze drzewa” – zachęca Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.