Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło nabór Kandydatów na Członków drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej

Powiększ
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło nabór Kandydatów na Członków drugiej kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej
organu doradczego Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko.

1 czerwca 2022 r. ruszył nabór Kandydatów do Młodzieżowej Rady Klimatycznej, organu doradczego Ministra Klimatu i Środowiska.

Do udziału w naborze zapraszamy młodych ludzi, którym bliskie są zagadnienia związane z polityką klimatyczną, energetyczną i ekologiczną Polski.

Jeśli chcesz angażować się w skierowane do dzieci i młodzieży działania edukacyjne z obszaru objętego działalnością Ministerstwa Klimatu i Środowiska, analizować projekty, programy i dokumenty, a także przedstwaiać swoje opinie i propozycje - koniecznie aplikuj!

Do zadań Członków Młodzieżowej Rady Klimatycznej należeć będzie:

  • wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra, w tym propozycji rozwiązań;

  • kreowanie i promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych;

  • podnoszenie poziomu wiedzy wśród młodzieży w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat, energia i środowisko.

Kandydować mogą osoby, które w dniu ogłoszenia naboru (1 czerwca 2022 r.) miały ukończone 15 lat, a jednocześnie nie miały ukończonych 26 lat. W naborze wyłonione zostaną 32 osoby.

Zgłoszenia zostaną podzielone na dwie grupy:

  1. grupa: osoby poniżej 20 roku życia, urodzone między 2 czerwca 2002 r. a 1 czerwca 2007 r. W tej grupie wiekowej, z każdego województwa zostanie wyłoniony jeden uczestnik naboru z najwyższą oceną merytoryczną. Łącznie wybranych zostanie 16 uczestników.

  2. grupa: osoby w wieku 20 lat i więcej, urodzone między 2 czerwca 1996 r.  a 1 czerwca 2002 r. W tej grupie wiekowej zostanie wybranych 16 uczestników naboru z najwyższą oceną merytoryczną, bez podziału na województwa.

Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2022 r.

Aby wziąć udział w naborze, wystarczy wysłać wypełniony i podpisany Formularz zgłoszeniowy Kandydata do Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska drugiej kadencji na adres poczty elektronicznej: nabor.mrk@klimat.gov.pl. Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin naboru do Młodzieżowej Rady Klimatycznej drugiej kadencji są dostępne poniżej.

Wyniki naboru będą opublikowane na stronie internetowej ministerstwa nie później niż do 25 października 2022 r.

Z działalnością Młodzieżowej Rady Klimatycznej pierwszej kadencji można zapoznać się na profilu Rady na Facebooku: facebook.com/mlodziezowaradaklimatyczna/ oraz na Instagramie @mlodziezowaradaklimatyczna.

Młodzieżowa Rada Klimatyczna jest organem doradczym i opiniodawczym działającym przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

Do zadań Młodzieżowej Rady Klimatycznej należy:

  1. wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra, w tym propozycji rozwiązań;

  2. kreowanie i promowanie wśród młodzieży postaw proekologicznych i proklimatycznych;

  3. podnoszenie poziomu wiedzy wśród młodzieży w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia.

W skład Rady wchodzi 27 młodych ludzi reprezentujących różne środowiska, a wspólnym celem wszystkich Członków Rady jest aktywne działanie na rzecz ochrony klimatu. Młodzieżowa Rada Klimatyczna jest platformą do dyskusji, wymiany doświadczeń, postulatów i pomysłów pomiędzy środowiskiem młodzieżowym a decydentami. Członkiniom i Członkom Młodzieżowej Rady Klimatycznej zależy na rzetelnym reprezentowaniu głosu młodego pokolenia, dlatego utrzymują stały kontakt z organizacjami młodzieżowymi i indywidualnymi aktywistami i aktywistkami działającymi w jej obszarze tematycznym, w celu przekazywania ich pomysłów przedstawicielom Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

10 czerwca 2022