Trwa współpraca z Radomyślem ukraińskim!

W ślad za podpisaną w 2005 roku umową z Ukraińskim miastem Radomyśl i  rejonem Radomyśl (odpowiednik naszego powiatu) kontynuowana jest współpraca międzynarodowa Radomyśla Wielkiego i powiatu mieleckiego. Współpraca obejmuje wymianę kulturalną i młodzieży, kontakty samorządu gminnego i powiatowego. Okazują do odwiedzin Radomyśla ukraińskiego przez przedstawicieli samorządu gminy Radomyśl Wielki, reprezentowanego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim Jana Miękosia i Zastępcę Burmistrza Radomyśla Wielkiego Stanisława Lonczaka i samorządu powiatu mieleckiego reprezentowanego przez Dyrektora Wydziału Funduszy, Rozwoju i Promocji Powiatu  Mieleckiego Leszka Deptułę (radnego sejmiku wojewódzkiego), był wyjazd zorganizowany przez Stowarzyszenie ,,Nasza Gmina’’ z Radomyśla Wielkiego, które reprezentowane było przez Prezesa Jan Kolbusza oraz Wice Prezesa Andrzeja Przybyszewskiego. Stowarzyszenie ,,Nasza Gmina’’ zdobyło środki finansowe na wyjazd miedzy innymi z Fundacji Polsko-Amerykańskiej w ramach programu RITA (na realizację projektu ,,Jesteśmy sobie potrzebni”) i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
        Wyjazd był okazją do spotkania, rano 23 marca ,samorządu gminy Radomyśl Wielki i powiatu mieleckiego z przedstawicielami władz samorządu województwa Żytomierskiego, w którym położony jest Radomyśl ukraiński, tj. Iryną Syniawską Przewodnicząca Sejmiku Województwa Żytomierskiego oraz Jurim Pawlenką Gubernatorem Żytomierskim (odpowiednik naszego wojewody, byłym ministrem sportu Ukrainy, który złożył wspólnie wniosek z Polską na organizację mistrzostw Europy  Euro 2012 w piłce nożnej).

Po spotkaniu w Żytomierzu delegacja nasza udała do Radomyśla,


Przed wjazdem do Radomyśla


Rynek Radomyśla ukraińskiego z wiecznie żywym Leninem

gdzie odbyło się spotkanie naszej delegacji z przedstawicielami samorządu miasta i rejonu Radomyśla ukraińskiego.

Ze strony ukraińskiej w spotkaniu uczestniczyli między innymi nowy Mer Radomyśla  Anatolij Iwanowicz i Przewodniczący Rady Rejonu Olieksandr Michałowicz Tkaczuk. Obecni na spotkaniu były dziennikarze lokalnej prasy.

Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i omówienia problemów związanych z funkcjonowaniem lokalnych samorządów. Okazuje się, że problemy ukraińskie są podobne do naszych np. niż demograficzny i spadek liczy uczniów i wynikające stąd problemy z finansowaniem oświaty, brak środków na budowę nowej infrastruktury. Chociaż u naszych ukraińskich gospodarzy duże poruszenie i uznanie wywołało porównanie budżetu gminy Radomyśl Wielki (nasza gmina liczy 14 tyś. mieszkańców) z budżetem ich miasta (15 tyś. mieszkańców)  dokonane przez Zastępcę Burmistrza Radomyśla Wielkiego Stanisława Lonczaka. Budżet roczny Radomyśla ukraińskiego wynosi 3 mln hrywien tj. około 2,1 mln zł  podczas, gdy budżet roczny na 2007 rok Radomyśla Wielkiego wynosi ok. 34 mln zł w tym ok. 5 mln zł z Unii Europejskiej. Widać stąd ponad 16 krotną różnicę na naszą korzyść.

Ku naszemu trochę zaskoczeniu okazało się , że bardzo ich interesują nasze odpowiedzi na dwa pytania; 1. Co Polsce dało wejście do Unii Europejskiej ? 2. Co Polsce dało wejście do NATO?. Ukraińscy gospodarze uzyskali wyczerpującą odpowiedź na postawione pytania a szczególnie ze strony byłego Marszałka Województwa Podkarpackiego Leszka Deptułę. Strona ukraińska stwierdziła, że gdyby wszyscy mieszkańcy Ukrainy znali korzyści jakie osiągnęła Polska z wejścia do Unii Europejskiej to na pewno Ukraina podjęłaby energiczne starania aby również stać się członkiem Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie „Nasza Gmina” zorganizowało w dn. 23. marca 2007  r. w godzinach popołudniowych „Dzień Polski” w Radomyślu na Ukrainie (Żytomierska obłast). Zarówno Stowarzyszenie, jak i samorząd radomyski (w tym również szkoły) już od kilku lat utrzymują stały kontakt z tym miastem. Dotychczas kontakty te polegały na spotkaniach samorządowców, nauczycieli i wymianie młodzieży. W tym roku postanowiono zorganizować Dzień Polski.

„Dzień Polski” rozpoczął się od spotkania przedstawicieli władz samorządowych z miejscowymi liderami. W czasie spotkania przedstawiono multimedialną prezentację województwa podkarpackiego, powiatu mieleckiego i Gminy Radomyśl Wielki.

Przy tej okazji zapoznano słuchaczy z funkcjonowaniem struktur samorządowych i organizacji pozarządowych w Polsce.

W godzinach popołudniowych w jednym z gimnazjów odbył się koncert podczas którego wystąpili:


Chór „ECHO” z Radomyśla Wielkiego,


Kapela ludowa „Żarowianie” z Żarówki,


Dziecięcy zespół folklorystyczny „Żarowiaczki” z Żarówki


Oraz solistka Agnieszka Ryś z Radomyśla Wielkiego.

Zebrana publiczność bardzo ciepło przyjęła poszczególnych wykonawców.

W trakcie blisko 3-godzinnego koncertu zaprezentowano polską muzykę ludową, pieśni patriotyczne oraz współczesną polską muzykę rozrywkową. Przez cały czas czynne było stoisko, na którym rozdawano materiały promocyjne województwa podkarpackiego, powiatu mieleckiego i Gminy Radomyśl Wielki. W trakcie koncertu zorganizowano też konkurs wiedzy o Polsce, w którym nagrodami były albumy przedstawiające najpiękniejsze zakątki Polski.

Warto też wspomnieć, że na drugi dzień uczestnicy wyjazdu przekazali w katedrze w Żytomierzu sporą ilość książek polskich dla miejscowej Polonii.


Katedra Polska w Żytomierzu

Pomysł organizacji Dnia Polskiego w ukraińskim Radomyślu okazał się pomysłem trafnym, dlatego też postanowiono kontynuować tą formę kontaktów również w przyszłym roku.  Spotkanie zostało również już zaprezentowane na łamach polskiej i ukraińskiej prasy lokalnej.