Spotkanie w "SOKOLE" - promocja ksiązki o Kardynale Ignacym Jeżu Honorowym Obywatelu Miasta i Gminy Radomyśl Wielki

W szczelnie wypełnionej sali  budynku radomyskiego “Sokoła` wieczorem 9 grudnia odbyła się promocja książki Marii Przybyszewskiej pt. “Kardynał Ignacy Jeż. Dialog z Bogiem i Człowiekiem”. Na spotkanie przybyli przedstawiciele miejscowych władz samorządowych z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Miękosiem i Burmistrzem Józefem Rybińskim, przedstawiciele miejscowego duchowieństwa w osobach dziekana radomyskiego, ks. Stanisława Niemca i miejscowego proboszcza ks. Mariana Marszałka oraz liczne grono mieszkańców.

Rangę spotkania podniosła obecność znamienitych gości ze Śląska – pp. Barbary i Jerzego Pakułów.  Pani Barbara jest bowiem siostrzenicą Księdza Kardynała, a jej mąż, Pan Jerzy, towarzyszył Kardynałowi w jego licznych podróżach po Polsce i Europie. Był też ze swym Wujkiem w Jego ostatniej podróży do Rzymu w październiku 2007 roku.

       Spotkanie rozpoczęli uczniowie radomyskiego Gimnazjum prezentacją dialogu Panie, my som dalej. Rozmowa Ignacego z Karolem w niebie nad Rzymem w południe 16 października 2007 roku. Post scriptum do “apokryfu kołobrzeskiego” autorstwa ks. dr Henryka Romanika.

         W dalszej części głos zabrał ksiądz Marian Marszałek, po czym Autorka przedstawiła zarówno postać i losy Księdza Kardynała, jak rownież osobiste wrażenia z “poznania” Jego Osoby.

         Po Autorce książki głos zabrali goście ze Śląska, dzieląc się swoimi wspomnieniami związanym z życiem ich Wujka.

         Z tych opowiadań wyłaniała się postać z jednej strony wysoko postawionego hierarchy Kościoła, a z drugiej człowieka zwykłego, obdarzonego wyjątkowym poczuciem humoru, dystansem, a – co najważniejsze – całkowicie oddanego Bożej Opatrzności. Na każdym etapie swojego życia – i wtedy, gdy obierał drogę kapłaństwa, i gdy jechał w transporcie do Dachau, jak też wtedy, gdy spotykały go kolejne awanse, ale i problemy z tym związane. Poddanie się Opatrzności sprawiło zapewne, że po wojnie potrafił przebaczyć doznane krzywdy i do końca życia miał wielu przyjaciół za naszą zachodnią granicą. Jan Paweł II nazwał Kardynała budującym mosty między katolikami obu narodów, a Prezydent Niemiec odznaczył go Wielkim Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

         Życie Kardynała było niezwykłe, jak niezwykła to była osobowość. Życie to zaczęło się w Radomyślu Wielkim, w przeddzień wybuchu I wojny światowej. Zgasło  w dalekim Rzymie, ale Radomyśl zawsze był obecny w pamięci Księdza Kardynała. Obecni na sali z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowiadań o świadku historii, przyjacielu Jana Pawła II, który mówił często: Ignaś, jak długo się śmiejesz, tak długo jest dobrze !

         Spotkaniu temu towarzyszyła też wystawa, przygotowana przez Autorkę książki, prezentująća koleje życia Księdza Kardynała. Zaprezentowano tam Jego zdjęcia, artykuły i osobiste pamiątki. Wystawę można oglądać po wcześniejszym umówieniu terminu w Urzędzie Miejskim.

Książka jest do nabycia min. sklepie papierniczym obok Poczty Polskiej.