II Parada Konna w Żarówce

„Dawniej biedny gospodarz miał konia, a bogaty traktor,
Teraz traktor ma każdy, a konia – bogaty”

 (usłyszane podczas imprezy)

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce planowało zorganizowanie w dniu 23 maja 2010 roku II Parady Konnej, jednak z powodu powodzi - imprezę przełożono. Kolejnym terminem miał być 6 czerwca.

Uroczysty przejazd uczestników II Parady Konnej, na czele z sołtysem wsi Aleksandrem Mrozem na koniu Balusiu, z okolic mostu na stadion LKS „SPRINT” Żarówka miał miejsce o godz. 13.30.

Wśród zaprzęgów byli mieszkańcy powiatów: wadowickiego, dębickiego i dąbrowskiego.  Na miejscu zebranych powitał burmistrz gminy Radomyśl Wielki, Józef Rybiński.

Kolejnym punktem spotkania miał być championat w przygotowanie którego wiele serca włożył Hubert Majkutewicz wraz z żoną (wielbiciel koni, pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji), jednak z powodu podtopień klacze nie dotarły.  Następnie odbył się konkurs w powożeniu zaprzęgami. Uczestniczyło w nim 14 dorożek. Komisja powołana przez dyrektora Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa w składzie: Romana Terczyńska – Bomba, Jadwiga Topczewska i Maciej Topczewski dokonała oceny. Liczył się czas przejazdu przez wyznaczony tor oraz jak najmniejsza liczba punktów karnych. W tej konkurencji zwyciężyli:

  1. Sławomir Kużdżał
  2. Andrzej Chmura
  3. Feliks Jaje
  4. Teofil Jurczyk

Odbył się także konkurs na najładniejszy zaprzęg. Wyboru dokonali widzowie:

  1. Feliks Jaje – Radomyśl Wielki – 59 głosów
  2. Grzegorz Krawiec – Wadowice Górne – 58 głosów
  3. Damian Skrzyniarz – 32 głosy.

Miał miejsce również pokaz jazdy wierzchem na koniu. Zręcznością popisali się bracia Pożdżałowie z Podlesia, gm. Czarna. Każdy uczestnik otrzymał dyplom, nagrody rzeczowe oraz brelok dla konia. 

Licznie zebranym gościom przygrywał zespół country „Zodiak” oraz kapela ludowa „Żarowianie". Uroczystość do późna w nocy zakończył festyn ludowy.

Środki na imprezę uzyskano z „Kapitału Ludzkiego” i grantu ze Starostwa Powiatowego w Mielcu, wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Organizatorzy za pomoc w zorganizowaniu imprezy dziękują również radnemu Eugeniuszowi Rybie, dyrektorowi Pawłowi Pazdan, pani Basi (za pomoc w opracowaniu wniosku), dyrektorowi SCKiB w Radomyślu Wielkim – Arturowi Olchawie oraz ks. Proboszczowi Eugeniuszowi Haburze za wymodloną pogodę. Fundatorem pucharów był burmistrz Gminy – Józef Rybiński.

„Zorganizowanie II Parady Konnej było odpowiedzią na ogromne zainteresowanie nią wśród amatorów – hodowców koni. Tegoroczna Parada miała wysoką rangę, a swoim zasięgiem objęła już powiat i województwo. Dziękując właścicielom koni i licznie zebranym przybyłym, mamy nadzieję, że nasz pokaz wpisze się w plan imprez powiatu, bo jak mówi się wśród koniarzy: "w grzywie wiatr, w kopytach magia” i zobaczymy się za rok!” – podsumowali organizatorzy parady.