OSTRZEŻENIE PRZED WYPALANIEM TRAW - „NIE WYPALAJ SUCHYCH TRAW”

W zawiązku z rozpoczętym okresem wiosennym i corocznie obserwowanym w tym czasie nagminnym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na polach i nieużytkach , co staje się niejednokrotnie przyczyną powstania groźnych pożarów lasów, zabudowań gospodarczych i innych obiektów budowlanych.

BURMISTRZ RADOMYŚLA WIELKIEGO

Ostrzega o negatywnych skutkach wypalania roślinności powodujących:

1)      zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz sąsiednich obiektów,

2)      zatruwanie atmosfery dwutlenkiem węgla,

3)      degradacja gleby,

4)      niszczenie mikrofauny /trzmieli, mrówek błonkówek itp./

5)      niszczenie legowisk i gniazd dzikiej zwierzyny i ptactwa.

Zagrożenie jakie stwarzają pożary traw nie zniechęcają do wątpliwego użyźniania gleby ogniem. Niegroźne zdawałoby się wypalanie suchej trawy na łące lub nieużytkach, bardzo szybko może zmienić się w niekontrolowany ogień, który może być przyczyną groźnych pożarów w wyniku których ludzie tracą cały dobytek.

Bezmyślne wypalanie traw powoduje poza zagrożeniem generowanie kosztów akcji ratowniczo-gaśniczych. Każda interwencja straży pożarnej to koszt rzędu kilkuset złotych, kwota ta pokrywana jest z budżetu Gminy.

Dlatego przestrzegam przed możliwymi zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności! Wypalanie traw, łąk i nieużytków jest prawnie zabronione za co grozi kara aresztu lub grzywny!

Kary za wypalanie traw:

Rolnik wypalający trawy jest narażony na szereg kar związanych ze swoim postępowaniem. Oprócz kar jakie może nałożyć policja czy prokuratura, karę może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kary za wypalanie traw ustanawia wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.

Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

                                                                                  BURMISTRZ

                                                                                  Józef Rybiński