Sprawdź swoją wiedzę

Powiększ
Sprawdź swoją wiedzę
26 października w Radomyślu Wielkim odbędzie się Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego i rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- To już czwarta edycja naszego testu, tym razem w formule otwartej. Zapraszamy więc wszystkich miłośników historii bez względu na wiek i wykształcenie do wspólnej zabawy oraz upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczestników, nie tylko laureatów, przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody – mówi organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Cztery rundy po sześć pytań

Konkurs odbędzie się w piątek, 26 października br., o godz. 17.30 w sali obrad budynku „Sokoła” w Radomyślu Wielkim (ul. Rynek 29). Na uczestników będzie czekał test wyboru składający się z 24 pytań:

1 tura - 6 pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),

2 tura - 6 pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),

3 tura - 6 pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),

4 tura - 6 pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna, dwie lub trzy odpowiedzi prawidłowe; każda prawidłowa odpowiedź – to jeden punkt; w przypadku zaznaczenia dobrej/ych i błędnej/ych odpowiedzi w jednym pytaniu – zero punktów).

Jakich pytań się spodziewać?

W teście znajdą się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, z następującej tematyki:

- kształtowanie się granic II RP: m.in. plebiscyty, powstania, wojna polsko-bolszewicka, wojna polsko-ukraińska, najważniejsze postanowienia wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu;

- najważniejsze postacie sceny politycznej i wojskowej (m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Rozwadowski);

- najważniejsze polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej (podstawowe informacje);

- mocarstwa i zaborcy wobec Polski w czasie I wojny światowej;

- konstytucja marcowa – najważniejsze postanowienia; władze II RP (naczelnik państwa, rząd, prezydent);

- legioniści związani z Radomyślem Wielkim (adresy do informacji: https://radomyslwielki.pl/aktualne-wydarzenia/wydarzenia-spoleczno-kulturalne,4541.html , https://radomyslwielki.pl/aktualne-wydarzenia/wydarzenia-spoleczno-kulturalne,4538.html

Są już z nami

Nagrody dla uczestników w postaci m.in. tabletów, gier strategicznych i edukacyjnych, koszulki i szalików FKS Stali Mielec, toreb podróżnych, książek o tematyce historycznej i różnych gadżetów ufundowali już: Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Spółka Availo Prawo Direct - Porady Prawne przez Telefon i Internet promująca markę HALO PRAWO, FKS Stal Mielec, PZL Mielec, Cinema3D i Wydawnictwo Znak Horyzont.

11 października 2018