Sprawdź się z historii Polski

Powiększ
Sprawdź się z historii Polski
11 listopada odbędzie się V Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego, Instytutu Pamięci Narodowej i rzeszowskiego oddziału IPN.

 

- Po pandemicznej przerwie wracamy z organizacją zmagań dotyczących naszej historii z czasów rodzącej się niepodległości Rzeczpospolitej. To już piąta edycja naszego testu. Odbędzie się on w formule otwartej. Zapraszamy więc wszystkich miłośników historii bez względu na wiek i wykształcenie do wspólnej zabawy oraz upamiętnienia 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczestników, nie tylko laureatów, przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody – mówi współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Cztery rundy pytań

Konkurs odbędzie się w piątek, 11 listopada br., o godz. 17.15 w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej w Radomyślu Wielkim (ul. Ogrodowa 1). Na uczestników będzie czekał test wyboru składający się z czterech tur:

1 tura pytań z dwiema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),

2 tura pytań z trzema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),

3 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (tylko jedna prawidłowa),

4 tura pytań z czterema możliwościami odpowiedzi (jedna lub dwie odpowiedzi prawidłowe; każda prawidłowa odpowiedź – to jeden punkt; w przypadku zaznaczenia dobrej i błędnej odpowiedzi w jednym pytaniu – zero punktów).

O co zapytają organizatorzy?

W teście organizowanym przez Urząd Miejski i SCKiB znajdą się pytania dotyczące historii Polski z lat 1914-1922, z następującej tematyki:

- kształtowanie się granic II RP: m.in. plebiscyty, powstania, wojna polsko-bolszewicka, wojna polsko-ukraińska, najważniejsze postanowienia wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu;

- najważniejsze postacie sceny politycznej i wojskowej (m.in. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Rozwadowski);

- najważniejsze polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej (podstawowe informacje);

- mocarstwa i zaborcy wobec Polski w czasie I wojny światowej;

- konstytucja marcowa – najważniejsze postanowienia; władze II RP (naczelnik państwa, rząd, prezydent);

- legioniści związani z Radomyślem Wielkim (https://radomyslwielki.pl/informacje-o-gminie/legionisci-z-terenu-gminy.html)

Są już z nami

Nagrody dla uczestników w postaci m.in. sprzętu elektronicznego, gier strategicznych i edukacyjnych, książek o tematyce historycznej i różnych gadżetów ufundowali już: Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, SCKiB, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Wydawnictwo Rebis i Biały Kruk.

25 października 2022