Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Przejdź do strony głównej
oficjalny portal internetowy
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Ochrona danych osobowych - RODO
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminny Portal Mapowy
Gminny kalendarz imprez
Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Parada Konna w Żarówce
Parada Konna to przedsięwzięcie powstałe z pasji do koni. Na realizację tej imprezy zdecydowali się Józefa Smagacz, radna Rady Miejskiej i członkini Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Zofia Sipiora (SnRRL) wraz sołtysem Aleksandrem Mrozem, znanym pasjonatem i hodowcą koni. Stowarzyszenie napisało stosowny projekt o wsparcie finansowe. Pierwsza impreza odbyła się 31 maja 2009 r. w Żarówce. Podczas imprezy można było zobaczyć konie, pojazdy i uprząż konną, ale też wyposażenie dawnych gospodarstw wiejskich - stare dzieże, żarna czy topory. Paradzie Konnej, składającej się z szeregu jeźdźców i bryczek, przewodził sołtys Mróz. W trakcie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci bawiły się na zjeżdżalniach, a starsi oglądali pojazdy konne, a także przedmioty używane kiedyś w gospodarstwach, m.in. stare dzieże, żarna, topory czy też uprząż konną przygotowane przez Ryszarda Wnuka. Odbył się też pierwszy amatorski konkurs powożenia. Wygrał Stanisław Jagoda z Żarówki. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Jan Pożdzał z Podlesia, Grzegorz Krawiec z Wadowic, Feliks Jaje z Radomyśla Wielkiego i Marian Żytniak z Żarówki, którzy otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe.
Inicjatywa szybko zyskała przychylność ze strony władz gminy z burmistrzem Rybińskim na czele, a następnie powiatu, a później także województwa. Teraz Parada Konna to impreza o zasięgu ponadwojewódzkim, skierowana oczywiście do miłośników zwierząt, a w szczególności pasjonatów koni. Już od dłuższego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem, co potwierdza coroczna frekwencja. - Organizując parady konne chcemy pokazywać te piękne zwierzęta, jakimi są konie, dziś już coraz rzadziej widoczne w pejzażu wsi. Co roku staramy się urozmaicać imprezę – mówi Józefa Smagacz.
Rok rocznie impreza rozpoczyna się uroczystym przejazdem zaprzęgów przez Żarówkę, które następnie kierują się na tereny rekreacyjne położone za miejscową szkołą. To tam miały miejsce pokazy kawaleryjskie w wykonaniu członków Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5. Pułku Strzelców Konnych, pokazy kadryla w wykonaniu uczennic ze Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA, pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym (popisy akrobatyczne na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego), w strojach szlacheckich zaprezentują się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piast. Nieodzownym elementem imprezy są konkurencje w powożeniu zaprzęgami (konkurs amatorski zaprzęgów parokonnych koni dużych oraz koni małych, konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych i sportowy zaprzęgów jednokonnych) oraz parada zwycięzców oraz czempionat klaczy rasy zimnokrwistej, śląskiej i małopolskiej. Paradzie towarzyszyły wystawy ozdobnego ptactwa domowego. Tradycją jest już występ miejscowej kapeli „Żarowianie”. Imprezę kończy zabawa taneczna. W 2018 r. w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości 10. Parada Konna w Żarówce miała niepodległościowe akcenty: inscenizacja przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu oraz przejazd legionistów i ich Komendanta przez wioskę.
Obecnie organizatorami Parady Konnej są: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawowały m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Powiat Mielecki i Burmistrz Radomyśla Wielkiego, zaś patronat medialny liczne media lokalne i regionalne. Impreza nie miałaby takiego rozmachu, gdyby nie wsparcie licznych sponsorów.
to cykliczna impreza, która odbywa się w połowie wakacji. W założeniu impreza ma na celu propagować sport, a także dawać okazję mieszkańcom do dobrej zabawy w trakcie koncertów. W pierwszym dniu Święta miasta i gminy odbywa się Ogólnopolski Bieg im. Jacka Kozioła na dystansach 20 km, 10 km, 2 km, 1 km, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych. Po tej rywalizacji odbywa się dziecięca spartakiada, w której najmłodsi rywalizują podczas zawodów sprawnościowych. W trakcie święta Radomyśla Wielkiego nie może też zabraknąć muzyki, zarówno pierwszego jak i drugiego dnia na scenie występuje wiele zespołów muzycznych, ale jest też miejsce na zaprezentowanie się lokalnych zespół i wokalistów. Co roku Dni Radomyśla Wielkiego kończy koncert gwiazdy wieczoru, który przyciąga tłumy mieszkańców także z sąsiednich gmin.
Rolniczy charakter okolicy, czyste ekologicznie tereny, różnorodność kulturowa, która pozwoliła jeszcze w latach przedwojennych wypracować niepowtarzalne receptury wędliniarskie – zdynamizowały od lat 90 XX wieku, najważniejszą obecnie w gminie gałąź produkcji przemysłowej, którą jest przetwórstwo mięsa. Konsumenci zaczęli coraz bardziej doceniać wyjątkową, regionalną jakość wyrobów wędliniarskich. Istniejące na terenie gminy zakłady przetwórstwa mięsnego sprzedają swoje wyroby tak w kraju jak i poza jego granicami. Można więc śmiało nazwać teren gminy Radomyśl Wielki – Zagłębiem Wędliniarskim. Dla podkreślenia tego faktu, jak też w celach promocyjnych, w połowie lipca 2006 r. odbyła się pierwsza impreza pod nazwą Dzień Wędliniarza. 15 lipca 2007 miała miejsce jej druga edycja, poszerzona o uczestnictwo zakładów mięsnych z całego powiatu mieleckiego. W kolejnych edycjach przedsięwzięcie zaczęło się rozrastać swoim zasięgiem, aż w końcu zyskało miano Podkarpackiego Dnia Wędliniarza. Jego atrakcyjność wzbogaca możliwość darmowej degustacji promowanych produktów mięsnych, a tym samym wyboru tych najlepszych.
Dożynki Gminne
Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego
to impreza, która odbywa się corocznie od 1995 r. Swoim zasięgiem obejmuje całe województwo podkarpackie. Ocenie podlegają wieńce dożynkowe wyłonione w konkursach gminnych i powiatowych. Kryteria oceny to przede wszystkim: sposób wykonania oraz przekaz artystyczny związany z kulturą danej miejscowości. Głównymi celami konkursu są: upowszechnienie i kultywowanie tradycji obrzędu dożynkowego, jak też promocja i przypomnienie dorobku cywilizacyjnego wsi. Tego typu impreza zapewnia ciągłość powoli zapominanych tradycji ludowych.