Rynek

Wizytówką miasta i gminy Radomyśl Wielki jest rynek o imponujących wymiarach (bok 135 m). Jest jednym z największych rynków w tej części kraju. Został wyremontowany w 2010 roku. Zadbany, otoczony zielenią, ma charakter rekreacyjny, ale też jest miejscem pamięci o historii.

W rynku znajduje się eksponat polskiego przemysłu lotniczego – samolot M-2, podarowany w 1972 r. przez Aeroklub Mielecki Zarządowi Miejskiemu ZMS w Radomyślu Wielkim. Jest to jeden z dwóch zachowanych tego typu samolotów. Prototyp opracowano i zbudowano w 1956 r. w zakładach PZL-WSK w Mielcu pod kierunkiem inż. Stanisława Jachyry przez pierwszych po wojnie absolwentów Wydziału Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Miał być przeznaczony do szkolenia pilotów, lecz radzieckie władze zakładu nie dopuściły go do seryjnej produkcji pod pretekstem wad silnika, a samolot miał bardzo dobre osiągi jak na polską myśl techniczną. W dniu 14 września 1998r. samolot stał się Pomnikiem Pilotów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie wywodzących się z Ziemi Radomyskiej, o czym świadczą tablice na cokole. 

Drugi prototyp samolotu M-2 został przekazany Państwowemu Przedszkolu w Mielcu – Osiedlu. Po pewnym okresie, osoby nie znające jego wartości muzealnej, przekazały go na złom do Krosna, gdzie został przetopiony na metal. W ten sposób samolot znajdujący się na rynku Radomyśla Wielkiego został jedynym, unikatowym egzemplarzem pierwszego po II wojnie światowej samolotu sportowego, wykonanego całkowicie z części metalowych.

          

 

 


Wyświetl większą mapę