Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Przejdź do strony głównej
oficjalny portal internetowy
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Ochrona danych osobowych - RODO
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminny Portal Mapowy
Gminny kalendarz imprez
Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Miejsce załatwienia sprawy i osoba odpowiedzialna:
Dowody osobiste- inspektor Barbara Kowalczyk
I piętro, pok. 15, tel. 14 681 91 21 wew. 128, lub nr bezpośredni: 014 681 97 49
godz. pracy: pon. 8.00 – 16.00, wt-piątek 7.30 – 15.30
Zmiany w wydawaniu dowodów osobistych
Od 29.12.2023 r. nie trzeba wypełniać papierowych formularzy, by złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego.
Wprowadzone w ustawie o dowodach osobistych zmiany:
Od 29 listopada 2021 r. nastąpiły zmiany w ustawie, które wprowadziły nowy wzór dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną. W warstwie elektronicznej dowodu osobistego zamieszczane są odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powrócił podpis posiadacza.
Dowody osobiste wydane przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 7 listopada 2021 r.) zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane. Nie ma zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dowodów osobistych.
Konieczność wymiany dowodu osobistego zachodzi jedynie wówczas, gdy zbliża się upływ termin ważności (powinno się wystąpić z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego), zmienią się dane w nim zawarte np. nazwisko, wizerunek twarzy, dokument ulegnie zniszczeniu lub gdy osoba została ubezwłasnowolniona całkowicie, a w jej dowodzie osobistym jest zamieszczony certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikat podpisu osobistego lub gdy osoba została ubezwłasnowolniona częściowo, a w jej dowodzie osobistym jest zamieszczony certyfikat podpisu osobistego.
Certyfikaty zawarte w warstwie elektronicznej e-dowodu umożliwiają m.in.:
Na stronie https://www.gov.pl/web/e-dowod dostępne są informacje na temat e-dowodu i jego funkcjonalności.
Dowód osobisty jest wydawany nieodpłatnie.
Czas oczekiwania na nowy dowód osobisty wynosi 30 dni i jest on wydawany na okres 10 lat, za wyjątkiem dowodów osobistych wydanych dla małoletnich poniżej 12 roku życia – okres ważności 5 lat. Dla osób, które ukończyły 12 rok życia, od których chwilowo fizycznie nie można pobrać odcisków palców wydawane są dowody osobiste ważne 12 miesięcy.
Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego
Do wniosku należy dołączyć:
Dopuszcza się złożenie fotografii:
Osoba, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a także osoba, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii, może załączyć fotografię niespełniającą tych wymogów.
Fotografia osoby do 5 roku życia może nie spełniać wymogów w zakresie wizerunku twarzy.
2. Dowód osobisty do wglądu a w przypadku utraty dowodu osobistego, paszport lub inny dokument zawierający fotografię.
3. Polski akt urodzenia w przypadku dzieci urodzonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których zostanie nadany numer PESEL przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.
4. Dokument potwierdzający obywatelstwo polskie, w przypadku wątpliwości co do obywatelstwa osoby, której ma być wydany dowód osobisty.
Odbiór dowodu osobistego
Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek o wydanie dowodu osobistego.
Dowód osobisty osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera rodzic albo opiekun, a dowód osobisty osoby posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic albo kurator. Dowód osobisty może również odebrać rodzic, który nie składał wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby, z wyjątkiem osoby, która:
Gotowość dowodu osobistego do odbioru można sprawdzić na stronie: https://obywatel.gov.pl
Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego
Utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego zgłasza się osobiście w organie dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem. W przypadku osobistego zgłoszenia utraty dowodu osobistego należy przedłożyć do wglądu dokument pozwalający ustalić tożsamość. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych zgłoszenia dokonuje rodzic, opiekun lub kurator.
Można również samodzielnie zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego za pomocą usługi elektronicznej na stronie: https://obywatel.gov.pl lub złożyć zgłoszenie do organu gminy, który wydał dowód osobisty, na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym poprzez stronę: https://epuap.gov.pl. Zgłoszenia tego, można też dokonać poprzez pełnomocnika, składającego pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności.
Zgłoszenie zawieszenia certyfikatów w dowodzie osobistym
Zgłoszenie cofnięcia zawieszenia certyfikatów w dowodzie osobistym