Dulcza Mała

DULCZA MAŁA 
 
Liczba mieszkańców: 829
Sołtys: Teresa Kij
 
Jedna z najstarszych miejscowości na terenie gminy. Powstała w XIV wieku w wyniku podziału Dulczy (Dolszcza) na Wielka i Małą. Jej założycielami byli Sulimowie, a później przeszła we władanie Ligęzów, następnie Firlejów, Mierzejowskich. W XVII wieku wieś stanowiła zaplecze surowcowe dla rozwijającego się w Radomyślu garncarstwa. Wśród kolejnych właścicieli Dulczy Małej byli Wodziccy, Stadniccy oraz Bobrowscy. Ostatecznie majątek został rozsprzedany w roku 1879. Od końca XVI wieku miejscowość przynależała do parafii w Radomyślu. W lipcu 1985 mieszkańcy przystąpili do budowy miejscowego kościoła, a 3 maja 1989 r. erygowano tu samodzielną parafię.
W końcu XIX wieku istniała tu szkoła jednoklasowa. W l. 50-tych XX wieku wybudowano nowy budynek szkolny, który z kolei został powiększony i wyremontowany w roku 1992. Najmłodsi mogą uczyć się w Niepublicznej Szkole Podstawowej. Działa też Niepubliczne Gimnazjum Specjalne założone przez Stowarzyszenie "Nasza Gmina".
We wsi prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, posiadająca Dom Strażaka i chór „Fayer Ton”. Ponadto istnieje także drużyna piłkarska Apollo Dulcza Mała.
 
 
Kościół w Dulczy Małej
 
 
Miejscowa Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi wraz z placem zabaw
 
 
 
Boisko sportowe 


Wyświetl większą mapę